W interpretacji powołano się m.in. na paragraf 13 ust. 1 pkt 19 i 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 grudnia 2010 roku. Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu:
Dla zastosowania przedmiotowych zwolnień [przyp. z VAT] istotne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego pzepisu, tj. prowadzzenie danego szkolenia w formie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub uzyskanie akredytacji na dany rodzaj szkolenia lub finansowanie danego szkolenia w całości ze środków publicznych lub też finansowanie danego szkolenia w co najmniej 70% ze środków publicznych.
Czy zwolnienie to dotyczy jednak tylko szkoleń stricte zawodowych? Otuż nie. Tutaj należy posługiwać się definicją podawaną w art. 14 rozporządzenia Rady (WE) numer 1777/2005 z dnia 17.10.2005 r. zgodnie z którą usługi w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania:
obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, tak samo jak nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych.
Tak więc wszystkich pracowników jednostek samorządu terytorialnego i innych jednostek publicznych serdecznie zapraszamy na nasze szkolenia bez płacenia podatku VAT. Szczególnie polecamy:
Pełna interpretacja przepisów dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów.
Pozdrawiamy,
Zespół Edukey