Motywowanie pracowników za pomocą szkoleń musi wynikać z podejmowanych przez nich czynności służbowych

W Sejmie znajduje się rządowy projekt zmian w Ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W ustawach podatkowych uchyla ona przepisy związane z rozliczaniem w kosztach wydatków na Fundusz Szkoleniowy (art. 14 w ust. 2 pkt 13 ustawy o PIT i art. 12 w ust. 1 pkt 5b ustawy o CIT). Oznacza to, że szkolenia pracowników będą mogły być kwalifikowane jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej dopiero w momencie wydania na nie funduszy, a zarządzanie talentami, a co za tym idzie motywowanie pracowników w firmie, stanie się utrudnione.

Jakie zmiany niesie nowelizacja Ustawy w zakresie szkolenia pracowników?

Projekt zakłada likwidację Funduszu Szkoleniowego w aktualnej formie. Fundusz zostanie zastąpiony Krajowym Funduszem Szkoleniowym. W wyniku zmian pracodawcy zostaną pozbawieni możliwości zaliczania wpłat na Fundusz Szkoleniowy do kosztów uzyskania przychodu w momencie wpłaty środków na Fundusz – utrudnia to organizację szkoleń pracowników, a jednocześnie wpływa na motywowanie pracowników do podnoszenia swoich kwalifikacji.

Od 2009 roku do teraz, już sama wpłata środków na Fundusz Szkoleniowy, umożliwiała zaliczenie tego wydatku w koszty działalności, co znacząco ułatwiało zarządzanie talentami w firmie.

Wracamy zatem do zasad obowiązujących przed rokiem 2009, tj. wydatki na szkolenia pracowników pomniejszą podstawę opodatkowania dopiero w momencie faktycznego ich poniesienia.

Jakie wydatki będzie można wliczyć w koszty działalności i czy szkolenia pracowników będą jednym z nich?

Zgodnie z zasadą ogólną, kosztami uzyskania przychodów są te, które poniesione zostaną w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania/zabezpieczenia źródła przychodów. Zatem w ramach tych wydatków, możemy zaliczyć m.in. koszty szkolenia pracowników, przejazdu i zakwaterowania, podręczników.

Istotne także jest, aby pracodawca był w stanie udowodnić bezpośredni związek przedmiotu szkolenia z wykonywanymi przez pracownika czynnościami służbowymi. Motywacja pracowników jako przyczyna organizacji szkoleń nie będzie więc wystarczającym uzasadnieniem.