Kurs obsługi komputera – czy wpisuje się w kształcenie ustawiczne?

Jak pokazują wyniki badania OECD „Uczenie się dorosłych przegląd tematyczny” (ang. TRAL) Polska w 2002 r. miała jeden z najniższych wskaźników uczestnictwa osób dorosłych w kształceniu ustawicznym (lifelong learning), a wynosił on jedynie 2%. Unia Europejska za cel na rok 2010 postawiła osiągnięcie poziomu 12,5% udziału osób dorosłych w dalszych etapach edukacji, gdzie w Polsce w tym czasie odsetek ten wyniósł tylko 4,7%, czyli ponad 2,5 razy mniej.

Założenia lifelong learning

Kształcenie ustawiczne to proces stałego odnawiania, doskonalenia oraz rozwijania kwalifikacji jednostki, zarówno ogólnych, osobistych, jak i zawodowych, trwającym w ciągu całego jej życia. Model lifelong learning, czyli model uczenia się przez całe życie rozumiany jest jako całość aktywności poznawczych podejmowanych w trakcie życia z myślą o pogłębieniu wiedzy, umiejętności lub kwalifikacji zarówno z przyczyn osobistych, społecznych, jak i zawodowych).

Realizacja założeń modelu kształcenia ustawicznego może odbywać się w różnoraki sposób, m.in. poprzez:

  • udział w szkoleniach, kursach zawodowych lub hobbystycznych;
  • studia podyplomowe;
  • kurs obsługi komputera (w tym kurs komputerowy dla seniorów)
  • udział w wyjazdach studyjnych, konferencjach, seminariach;
  • oglądanie lub słuchanie audycji edukacyjnych;
  • czytanie czasopism edukacyjnych;
  • e-learning.

Kształcenie ustawiczne z jednej strony jest indywidualną sprawą jednostki, która podnosi swoje kwalifikacje z własnej inicjatywy i na własny koszt. Z drugiej strony projektowanie ścieżki kształcenia ustawicznego może leżeć u podstawy planów rozwoju organizacji, która udoskonala się wraz z nabywaniem nowych kompetencji przez pracowników. W tym przypadku kształcenie ustawiczne finansowane jest przez pracodawcę i ma postać specjalistycznych kursów i szkoleń (w tym nauka obsługi komputera dla seniora, która jest bardzo powszechna w rozwijających się przedsiębiorstwach).

Polskie realia a szkolenie ustawiczne

Jak pokazują wyniki badań Polsce daleko jeszcze do osiągnięcia pułapu unijnych założeń, zwłaszcza w kwestii aktywizacji zawodowej osób starszych (nauka obsługi komputera dla seniora).

Jednak czy naprawdę sytuacja jest tak niekorzystna?

W ostatnich latach wśród dorosłych mieszkańców naszego kraju obserwujemy wzrost świadomości konieczności ciągłego podnoszenia własnych kwalifikacji oraz doskonalenia umiejętności.

Świadomość ta jest coraz większa nie tylko wśród osób poszukujących pracy, dla których rozwój własnych kompetencji daje szansę na uzyskanie zatrudnienia. Trend ten jest widoczny także wśród osób zatrudnionych i osób starszych, które widząc dynamiczne zmiany na rynku pracy, dostosowują się do nich poprzez udział w szkoleniach, kursach i warsztatach, wybierając kurs obsługi komputera jako jeden z najbardziej przydatnych. Pracownicy wiedzą, że w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości jednymi z najważniejszych cech dla pracodawcy są elastyczność oraz zdolność i gotowość do szybkiego uczenia się. Z tego powodu chętnie doszkalają się, a wiedzę zdobytą na kursach wykorzystują w swojej pracy, czyniąc ją szybszą i efektywniejszą. Dotyczy to także seniorów, którzy preferują szkolenia typu „obsługa komputera dla początkujących”.

Rozwój kształcenia ustawicznego w Europie jest jednym z celów Europejskiego Funduszu Społecznego. Szkolenia i kursy dla potencjalnych i obecnych pracowników doskonale wpisują się w założenia modelu lifelong learning, zatem nie dziwi fakt, iż Unia chętnie wspiera projekty związane z zdobywaniem oraz doskonaleniem kwalifikacji).

Źródła:

  • Kształcenie ustawiczne osób dorosłych, Małgorzata Sinior, www.wup.lodz.pl
  • Koncepcja kształcenia ustawicznego w Unii Europejskiej jako jeden ze sposobów realizacji Strategii Lizbońskiej ze szczególnym uwzględnieniem Polski, Małgorzata Budzyńska, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, Departament Analiz Ekonomicznych i Społecznych, www.dsw.edu.pl
  • Udział osób w wieku 24-64 lata uczestniczących w kształceniu ustawicznym w latach 2009-2012, www.wup.gdansk.pl